Site Loading

Otulina termoizolacyjna – jaka jest idealna?

Rury

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ istnieje wiele czynników, które decydują o wyborze otuliny termoizolacyjnej. Jednak w każdym przypadku wyznacznikiem dobrej jakości otuliny termoizolacyjnej jest to, by spełniała swoje funkcje w jak najcieńszej warstwie.

ROLA OTULINY

Otuliny termoizolacyjne zabezpieczają rury przed negatywnym wpływem ujemnych temperatur, np. chronią wodę w instalacji przed zamarzaniem. Co zapobiega na przykład pękaniu rur w okresie zimowym. Otuliny chronią także ogólnie przed utratą ciepła, ponieważ określona jego ilość ucieka na każdym odcinku izolacji. Straty ciepła są tym większe, im większa jest różnica temperatur między środowiskiem, a na przykład wodą płynącą w rurach. Otulina termoizolacyjna ma sprawić, by te straty były jak najmniejsze. Dobra izolacja zmniejszająca wymianę cieplną z otoczeniem – ma to jeszcze jeden niewątpliwy plus, na otulinie nie skrapla się woda. W przypadku odwrotnym, gdy rury „się pocą” istnieje ryzyko, że w pomieszczeniu pojawi się pleśń czy też grzyby.

OTULINY – RODZAJE

Rodzaj otuliny termoizolacyjnej zależy od tego, co chcemy nią zaizolować, z czego się składa instalacja, a także od rodzaju pomieszczeń, w których ona się znajduje. Wełna mineralna i szklana należą chyba do najbardziej tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych, najczęściej wykorzystuje się je w kotłowniach i instalacjach przemysłowych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są odporne na wysokie temperatury. Ważną ich cechą jest również niepalność. Otuliny termoizolacyjne wykonane z tych włókien nie kurczą się pod wpływem temperatury, nie kruszą, a także nie topią. Jeśli chodzi o termoizolację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody to tu najczęściej stosuje się piankę polietylenową. Ponieważ ma ona duży zakres wytrzymałości na temperatury (od -80 do 105°C) otuliny termoizolacyjne z tego materiału stosuje się również w chłodnictwie. Ich minusem jest to, że niszczeją pod wpływem promieni słonecznych, a plusem – że są odporne na chemikalia. Pianki poliuretanowe są z kolei odporne na chemikalia, grzyby i pleśnie. Styropian z kolei jest używany do termoizolacji wszelkiego rodzaju aparatury, np. pomp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Secondary Navigation